
Zrozumieć podstawy dzisiejszej informatyki
Informatyka jako przedmiot cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród uczniów. Jednak jeśli jeszcze kilka lat temu zainteresowanie to wynikało głównie z tego, że był to po prostu przedmiot łatwy i niewymagający, tak dzisiaj uwaga młodzieży skupia się na czymś innym. Informatyka to bowiem niezwykle szybko rozwijająca się dziedzina, która już teraz oferuje wiele możliwości zawodowych, a w przyszłości stanowić będzie jeden z filarów światowego i technologicznego rozwoju. Czego dowiemy się na temat tej dyscypliny z podręcznika informatyka 3 do trzecich klas liceum i technikum?
Czas na informatykę
W szkole z informatyką będziemy mieć do czynienia na dwóch poziomach. Najpierw poznamy teoretyczne fundamenty tej dyscypliny, które zostaną nam wyjaśnione na graficznych przykładach. Następnie przejdziemy do segmentu praktycznego, w którym autorzy zaprezentują nam główne kierunki rozwoju w informatyce. I tak nauczymy się podstaw programowania w języku Python i C++, rozwiniemy umiejętności z zakresu tworzenia prezentacji 3D oraz projektowania grafik i tabel przy pomocy specjalnych programów graficznych. Dużo tematów poświęconych jest i samym mediom społecznościowym, które w dzisiejszej rzeczywistości odgrywają ogromną rolę. To też one pozwalają nam na publikowanie w sieci i chociaż wielu użytkowników korzysta z tej opcji, warto też dowiedzieć się, jak można publikować online, uniezależniając się od globalnych firm. W końcu przyjdzie czas na odkrycie tego, jak być bezpiecznym w sieci i jak przeciwdziałać atakom hakerskim.
Od antywirusów po publikację w sieci
Jak widać, wiedza zawarta w podręczniku Informatyka 3 (nowa podstawa programowa) jest całkowicie przekrojowa. Dlaczego? Bo celem autorów jest zapoznanie uczniów z głównymi możliwościami przedmiotu, a następnie zachęcenie młodzieży do dalszego rozwoju w wybranym przez nią kierunku. I choć nauka informatyki w szkołach ponadpodstawowych opiera się głównie na jej podstawach, to wiedza wyniesiona z lekcji przyda nam się nie tylko w życiu codziennym, ale i w przyszłej pracy.